Tuesday, October 28, 2008

There's a method in my madness...

The SAL is over and I managed about 1300 stitches - it's hard to count with a chart like that. And the funniest think is that I realized that the edges aren't even a couple of hours after I started stitching, I didn't see it before at all. I first stitched the reds/oranges parking horizontally and then the blus parking vertically. The empty spots aroud the waves are mostly Kreinik, I'll save them for s special day;) To give a general idea of sizing 2 gridding lines run at 170 and 180 and the middle of design is between them.
I'm really enjoying it - it's always nice to change to a completely new set of colors, but today I'm hiding it in a closet ( so it doesn't tempt me ) and I'm focusing on completing at least some of my goals. So far 1/8 done, considering that today is the 28th that doesn't look good at all.
Anyway, here's the first oneWczoraj wieczorem skończył się SAL na BB HAED. Udało mi się wyszyć jakieś 1300 krzyżyków, bywało dużo lepiej, ale nie jest też źle. Co ciekawe zorientowałam się, że brzegi koła nie są równe dopiero po paru godzinach wyszywania, jakoś wcześniej nie przyszło mi do głowy obejrzeć schematu w powiększeniu :) Dla oddania rozmiarów całości dodam, że dwie linie są na szerokości 170 i 180 a środek schematu jest między nimi.
Zaczęłam od pomarańczy i czerwieni przesuwając się w poziomie (to dość nietypowe jeśli się pakuje nici) a następnie dołożyłam niebieski już parkując pionowo. Kolory są tak rozłożone, że typowe podejście nie miało najmniejszego sensu. Puste miejsca przy falach to w większości Blending Filament 032 Kreinika, tą przyjemność zdecydowanie zostawię sobie na później. Pomimo częstych zmian kolorów (na BB zwie się to konfetti - 20 i więcej kolorów w kwadratach 10x10) bardzo przyjemnie mi się haftuje ten schemat, zawsze miło zupełnie zmianić klimat pracy. Teraz cały zestaw pakuję w zasuwane worki i do szafki - zbliża się koniec miesiąca a ja jak na razie ma zaliczony 1 punkt z planowanych 8. Zdecydowanie pora wziąść się do pracy :)

2 comments:

  1. That's a nice start! What a lovely chart, I've been waiting to see some wip's of Lindy Longhurst ones. Can't wait to see more of your progress on this.

    ReplyDelete
  2. Thanks, this is my first time working with such vibrant colors and I like it a lot. I can wait for Rainforest to get charted :)

    ReplyDelete