Wednesday, November 12, 2008

Kanwy - tutorial

Przeglądając polskie fora i widząc zadawane tam pytania na temat różnych rodzajów kanw postanowiłam napisać krótki poradnik ze zdjęciami.

Najlepszą tabelę przeliczeniową znalazłam na stronie haftów polskich - tabela
Oznaczenia z ilością nitek na 10 cm, bardzo popularnego w Polsce używa się także we Francji. Producenci i projektanci angielscy i amerykańscy używają oznaczenia z ilością nitek na cal.
Najlepszy kalkulator przelicznikowy do obliczania rozmiarów kanwy jest tutaj
W puste pola wpisujemy po kolei - szerokość i długość obrazka w krzyżykach (rozwijanym menu zajmiemy się później), gęstość kanwy (ct), ile nitek zajmuje jeden krzyżyk (jeden dla aidy, 1 lub 2 w zależności od wzoru dla evenweave) a w ostatnim rozwijanym menu wybieramy jaki chcemy mieć odstęp między brzegami obrazka a końcem kanwy. Kalkulator wyliczy nam jaka będzie powierzchnia obrazka, rozmiar kanwy jaką musimy przygotować oraz zarekomenduje ilość nitek do krzyżyków i backstitch'y.
Taki kalkulator jest bardzo przydatny jeśli chcemy zmienić gęstość kanwy w stosunku do rekomendowanej do danego schematu, używam go zawsze, żeby obliczyć rozmiar kanwy jaką muszę uciąć do schematów HAED (rekomendowany 25ct a ja wyszywam na 28ct) i większości schematów z gazetek (zazwyczaj rekomendowana jest 14ct a ja używam 16 lub 18ct)
Teraz powróćmy do rozwijanego menu w pierwszej linijce - możemy zmienić wymiary z krzyżyków na cm - jeśli zobaczymy gdzieś obrazek haftowany na aidzie 14 z opisem wymiaru np 20x15 cm to jeśli wpiszemy te dane kalkulator wyliczy nam ile krzyżyków szerokości i długości ma dany schemat.

Teraz zdjęcia ilustrujące gęstość kanwy.

Najpopularniejszą kanwą jest aida - na poniższym zdjęciu od prawej 14 16 i 18Gęstszej aidy się nie produkuje - przynajmniej nie produkuje jej Zweigart ani żadna inna znana mi firma. Wszystkie gęstsze kanwy to evenweave lub len. Niestety nie mam pojęcia jakiego terminu używa się dla evenweave po polsku, jeśli taki jest będę wdzięczna jeśli ktoś da mi znać :)
Evenweave występuje w gęstościach 14, 18, 20,22,25,27,28,32. Len występuje w gęstościach 20, 22, 25, 27, 28, 30, 32, 35, 36, 40, 50, 55. Gęstości 30 i 35 są dostępne u amerykańskich producentów.
Na poniższym zdjęciu od góry - aida 18ct ecru , evenweave 20ct białe, evenweave 25ct antique white, jobelan (evenweave) 28ct buttermilk, len 32ct natural, len 36ct Winter Skye opalizujący. len 40ct Lilan opalizujący. Żeby faktycznie zobaczyć różnicę sugeruję obejrzenie powiększenia zdjęcia w Picasie.
Evenweave jest tkaniną bawełnianą lub mieszanką bawełny z innymi włóknami, np.
Jobelan firmy Permin składa się w 51%z bawełna 49% modal a Brittney firmy Zweigart (jak zresztą większość ich evenweave) to 52% bawełna i 48% rayon. Evenweave ma dużo równiejszy splot niż len, taką pośrednią tkaniną jest Quaker (Zweigart 28ct), który składa się w 55% z lnu i 45% z bawełny, przez co jest nieco równiejszy od czystego lnu a jednocześnie zachowuje typową dla lnu fakturę.

Na koniec porównania dla oddania wielkości - taki rozmiar maja pojedyncze krzyżyki 1x1 na 28ct
A to porównanie wielkości krzyżyków 1x1 na 28ct(brittney) z krzyżykami na aidzie 14ct:I jeszcze raz 28ct(jobelan) 1x1 z aidą 14ct:Przy okazji na zdjęciach widać różnicę między jobelanem a brittney - jobelan ma nieco grubsze nitki, przez co haft lepiej pokrywa kanwę.
Haft przy 1x1 na 28ct jest niezwykle delikatny, bardzo mi się ten efekt podoba. Co do ilości nitek - ja bezproblemowo wyszywam dwoma nitkami aż do 22ct, powyżej jedna nitka - oczywiście jeśli to ma być 1x1. Jeśli 1x2 (wtedy jeden krzyżyk pokrywa 2 nitki tkaniny - 2x1 na 28ct daje taką samą wielkość krzyżyka jak na aidzie 14ct - 2x1 można zobaczyć na zdjęciu MMM1, też polecam powiększenie w Picasie) to dwoma nitkami aż do 36ct, potem już tylko jedną. Jest to tak naprawdę kwestia indywidualnych preferencji, dla mnie prześwity przy jednej nitce na 22 ct są zbyt duże a są osoby które haftują jedną na 20ct i są zadowolone.

Oczywiście do haftu na gęstszych kanwach powinno się używać znacznie drobniejszych igieł, już od 16ct zalecane są igły 26 a na naprawdę drobnych kanwach 28 lub 28 petit. Szczerze przyznam, że o zrobieniu zdjęć igieł zapomniałam, naprawie ten błąd przy okazji kolejnego tutoriala :)

Jeśli coś jest niejasne, niedokładnie opisane lub ktoś z czytających ma dalsze pytania - proszę o zostawianie komentarza a ja poprawie i uzupełnię.

6 comments:

 1. Dzięki za wyjaśnienia. Na pewno przyda się to wielu osobom.

  ReplyDelete
 2. Świetny wpis Basiu...dla wielu z nas bardzo pomocny.
  Dziękuję...że zadałaś sobie tyle trudu.
  Pozdrawiam:)

  ReplyDelete
 3. Dziękuję za trud i poczynione wyjaśnienia! A zwłaszcza zdjęcia tkanin obcych i pięknych!

  Dziekuję Basiu!

  ReplyDelete
 4. Witam serdecznie.
  Mam nadzieję, że pytanie, które ciśnie mi się na usta, zadaję we właściwym miejscu. Chodzi mi mianowicie o jak najlepsze i najłatwiejsze przywrócenie zakończonemu haftowi w miarę oryginalnego kształtu. Zawsze staram się naciągać kanwę na tamborek jak najmocniej (najwygodniej mi się wyszywa). Niestety po zakończonej pracy całość nigdy nie "jest prosta". Mam nadzieję, że wyrażam się w miarę jasno. Z góry dziękuję za wszelkią pomoc i podpowiedzi.

  ReplyDelete
 5. Kanwa aida 20 ct jest do kupienia w Hobby Studio. Kiedyś wymodziłam na takiej breloczki :)

  ReplyDelete