Wednesday, January 29, 2014

Theme-a-licous and Donner update

For Theme-a-licious in January I should work on something with flowers or garden. I checked my WIPs and it turns out I only a few WIPs that meet the criteria. I picked two to work on - Blackberry Plant and Mini Mandala Mystery. Both are rather gardens than flowers but I think they still work :)

I worked on Blackberry Plant during the weekend and I am pleased with the progress. All I had before was the border on the top so I managed to get quite a lot done. My plan is to stitch on the Mini Mandala Mystery now.

W Theme-a-licious, zabawie do której się zapisałam, styczeń jest miesiącem, w którym mamy wyszywać hafty, na których są kwiaty lub ogrody. Przejrzałam moje WIPy i okazało się, że prac z kwiatami w nich lekki niedostatek. Zdecydowałam. że skupię się teraz na dwóch - Blackberry Plant i Mini Mandala Mystery. 

Z weekend wyszywałam Blackberry Plant i jestem zadowolona z tego,  ile udało mi się zrobić. Jedyne co było zrobione wcześniej to wzorek na górze, więc różnica jest łatwa do zauważenia :) Teraz planuję zająć się Mini Mandala Mystery.
 I managed also to get a bit done on Donner, he now has all four legs :)

Mój renifer ma już wszystkie cztery nogi :) 
8 comments:

 1. Great progress on both your WIPs.

  ReplyDelete
 2. Great progress, the reindeer will look stunning!

  ReplyDelete
 3. Świetny jest ten renifer, taki dumny:)

  ReplyDelete
 4. Thank you so much for you nice comment on my blog regarding Pepper the Bengal cat. She is loving her new life at my mom and dad's house. This has also brought a new more positive aspect tot he relationship with my parents. They call me almost every day to tell me what silly things Pepper is doing, or what toy she likes the best or just to let me hear her meow into the phone!
  Your stitching work is lovely. I like Donner the reindeer very much. I look forward to viewing more of your blog posts.

  ReplyDelete
 5. I love the reindeers of Nora, can't wait to see more of your Donner

  ReplyDelete
 6. Your stitching projects look wonderful! I love the reindeer!

  ReplyDelete