SAL - skrót od stitch a-long czyli wyszywać razem. Rodzajów SALi jest całe mnóstwo, począwszy od SALu wybranego schematu, jak na przykład tutaj: Needlepoint Beatrix Potter Quaker SAL
Jest bardzo luźny, nie ma określonej częstotliwości wysyłania zdjęć pracy.
Lini do innych schematów: Lizzie Kate, Little House Nighbourhood, aniołów Lavender and Lace czy schematów Quaker.
Może też być SAL, którego uczestników łączy osoba projektanta, jak na przykład Mirabilia SAL - grupa yahoo. Dobór schematu jest dowolny, jednak w zależności od projektanta, może występować konieczność wyszywania w określone dni (np co drugi weekend miesiąca) i wysyłania regularnie zdjęć prac. SAL Mirabili jest akurat zupełnie luźny, jednak na przykład SAL HAED jest w ściśle określone dni,
Genaralnie SAL może być zorganizowany na wszystko - na przykład ozdoby świąteczne jak na Christmas Ornament Stitch-A-Long, czy dowolny schemat z wybranego magazymu, jak SAL Cross Stitch Crazy na forum WoCS.
Po co taki SAL organizować? Dla wzajemnej motywacji :) Na 100% nie zrobiłabym tyle na moich HAED, gdyby nie SALe na ich forum, zwłaszcza te dotyczące tła, jakoś ciężko mi się samej zmotywować do jego wyszywania.
RR czyli Round Robin - grupa hafciarek decyduje się na temat i określa ilość xxx przypisanych na jedną osobę do wyszycia a następnie każda z nich przygotowuje schemat i zaznacza kontury na kanwie a następnie wysyła całość wysyła do pierwszej osoby z grupy. Każdy wyszywa co innego - najlepiej to zademonstrują zdjęcia, zamieszczam z dwóch rr - jednego HAED i jednego Mirabilii.
Mira RR - zdjęcia pochodzą z albumu jenjen3574, która zorganizowała RR Mirabilii na The Worldwide Round Robins
HAED RR - zdjęcia z albumu mctashage:
Sampler - pochodzi z łaciny (exemplum), haft mający pokazać umiejętności hafciarki lub będący ich testem. Najstarsze samplery pochodzą XV wieku. Często używane w samplerch motywy to litery, postacie, geometryczne lub powtarzające się motywy i dekoracyjne obramowania. Często znajduje się na nich nazwisko hafciarki i data zakończenia pracy.
Quaker - schemat zawierający motywy kwakrów, zazwyczaj przy okazji sampler :) Przykłady do zobaczenia na blogu Quaker Inspired, dla fanów gatunku w lewym panelu lista projektantów z linkami.
Biscornu - franscuski przymiotnik oznaczający coś o nieregularnym kształcie oraz skomplikowane i dziwne. W terminologii hafciarskiej określa poduszeczkę na igły o 8 ściankach. Linki do stron ze zdjęciami i instrukcją wykonania - Biscornu Basics
Zdjęcie przykładowe pochodzi z albumu litlaskvis:
Needleroll - kiedyś używany do nawijania na niego zaczętej pracy w przerwach między haftowaniem, obecnie służy jedynie do celów dekoracyjnych.
WIP - work in progress czyli zaczęty haft, nad którym pracujemy w miarę regularnie.
SWIP - slow WIP, czyli zaczęta praca, która trochę w szufladzie już odleżała.
UFO - unfinished object, czyli zaczęta praca, która w szufladzie leży już bardzo długo :)
To chyba na tyle, jak coś sobie jeszcze przypomnę uzupełnię ten wpis
Zadne z zamieszczonych zdjęc nie jest mojego autorstwa, tam gdzie było to możliwe zamieściłam link do galerii autorki.
None of the pictures in this post are mine, wherever it was possible I gave direct link to the stitcher's album and mentioned her by name.