Sunday, March 2, 2014

Theme-a-licious March check in

Time for Theme-a-licious update - the February theme was fantasy and fiction. I am a big fan of these but to my surprise I did not have too many WIPs with such motifs. I decided to work on two of my HAEDs.

I started with Childhood Dreams and it really feels good to put these photos side by side a only now I realize the progress I have made. This is a really big chart and it takes a lot of stitching to be able to see the progress without comparing it.

Czas na Theme-a-licious - tematem na luty było fantasy i postacie mityczne. Jestem wielką fanką fantasy, ale wśród moich WIPów nie ma smoków ani jednorożców. W ramach tematyki fantasy skupiłam się na moich HAED.

Zaczęłam od Childhood Dreams i dopiero obejrzenie zdjęć przed i po koło siebie pozwala ma zobaczyć, ile zrobiłam. Ten schemat jest ogromny; patrząc na tamborek miałam wrażenie, że nie ma prawie żadnego postępu.

The second WIP I worked on is Goblin's Fae Guide. I did about 1000 stitches, in case you can't see them they are mostly in the bottom right corner :) I have been working on this since 2008, maybe next year I will be able to finish. There are 8 completed pages now, I want to finish 4 more by the end of this year.

Drugą pracą był Goblin's Fae Guide. Zrobiłam około tysiąc krzyżyków, zdecydowaną większość w dolnym prawym rogu. Zaczęłam ten schemat w 2008 i w przyszłym roku chciałabym go skończyć. Teraz gotowych jest osiem stron, do końca roku planuję skończyć kolejnych cztery.


 Goblin's Fae Guide before
Goblin's Fae Guide after
This month's theme is 'March Madness' - work on something different each day. I am hoping to do exactly what the theme is so if I suceed you will see a couple of new starts and some WIPs that haven't made it out of the drawer for a really long time. On March 1st I worked on Goblin Fae Guide, so the picture is above, I think today I will work on Halloween.

Temat na następny miesiąc to 'Marcowe szaleństwo' - trzeba codziennie wyszywać co innego. Mam nadzieję, że uda mi się wytrwać, jeśli mi się uda zobaczycie kilka nowych startów i WIPy, które bardzo dawno nie były wyciągane na światło dzienne. Pierwszego dnia pracowałam na Goblin's Gae Guide, myślę, że dziś zajmę się Halloween.


Also I wanted to thank you for kind comments about Hugo :) He's 3,5 months old now and he is growing so fast :) My older cat is still adjusting to his presence but is now accepting him. I am still hoping they will be friends one day as the reason we brought Hugo is for Stefan to have a companion when we are at work. Anyway, here's a current picture of Hugo :)

Chciałam podziękować za komentarze o Hugo :) Ma teraz 3,5 miesiąca i bardzo szybko rośnie. Mój starszy kot nadal sie do niego przyzwyczaja, ale już go akceptuje. Mam nadzieję, że się zaprzyjaźnią, kupiliśmy Hugo, żeby Stefan miał towarzystwo jak jesteśmy w pracy. Oto najnowsze zdjęcie Hugo:


5 comments:

 1. Lovely stitching and Hugo is SO cute!

  ReplyDelete
 2. Lovely progress on your stitching! Hugo is a cutie :)

  ReplyDelete
 3. You really got a lot of stitching done on your HAEDs. Have fun stitching something different every day! Your kitty is so cute!

  ReplyDelete
 4. beautiful updates

  ReplyDelete
 5. Of course I admire all stitching, but I am most interested in the photo of Hugo. I just LOVE cats. He is so cute. I hope he and Stefan form a good friendship

  ReplyDelete