Tuesday, February 11, 2014

Turtle Trot February

Time for an update on Turtle Trot. It turns out I have stitched only on three of TT projects. I will start with Christmas Rules, I stitched on it last weekend and I am really happy with my progress. I started this in January for the Crazy Challenge. The chart has 12 parts, I was planning to stitch one each month and have it ready for Christmas but I seriously underestimated how long the top part will take. Now the top is done and the first part is started.

Pora na lutowy wpis Turtle Trot. Po przejrzeniu prac okazało się, że od ostatniego wpisu zajęłam się tylko trzema z nich. Zacznę od 'Christmas Rules', wyszywałam w ostatni weekend tą pracę i udało mi się całkiem sporo zrobić. Zaczęłam ten haft na początku stycznia i planowałam wyszywać po jednej części miesięcznie i skończyć go na Święta, ale dość poważnie nie doceniłam ilości czasu potrzebnej na zrobienie góry, która jest jakby nagłówkiem dla całości. Teraz góra jest już zrobiona i nawet udało mi się zacząć pierwszą część. 
Christmas Rules January
Christmas Rules February
Here are other two: 'Donner' has some shiny stitches already in and 'Rue du Port' still doesn't look like anything, so you have to trust me when I say it's a roof :)

Oto pozostałe dwa: 'Donner', na którym postawiłam już pierwsze błyszczące krzyżyki i 'Rue du Port', nawet wiedząc, że ta wyhaftowana część to dach, ciężko mi go tam zauważyć.
Donner January

 Donner February

Rue du Port January

Rue du Port February

9 comments:

 1. Wow you got a lot done on Donner! All your WIPs look great!

  ReplyDelete
 2. Looks like you made good progress on all your WIPs! I think that almost every stitcher underestimates the time it will take to stitch his or her projects.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you :) Good to know it's not just me, somehow makes me feel a bit better about it LOL

   Delete
 3. Christmas Rules is fabulous. Can't wait to see it finished.

  CJ

  ReplyDelete
 4. Wonderful stitching! I'm sure you can finish Christmas Rules this year. Donner looks like he is almost done! That's a nice looking roof!

  ReplyDelete
 5. Great progress on all of your pieces. Happy Stitching!

  ReplyDelete
 6. Wow, that's some reat progress since last month, particularly on Donner.

  ReplyDelete